niedziela, 29 marca 2015

[5] Ałbena Grabowska ''Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli''

Autor: Ałbena Grabowska
Tytuł: Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli'' tom 2
Wydawnictwo: Zwierciadło
Liczba stron: 296
Posiadam: TAK

''1 września 1939 roku Mania rodzi kolejne w rodzinie Winnych bliźniaczki- Kasię i Basię. Nikt nie ma odwagi powiedzieć, że pikerwszego dnia wojny została nie tylko matką, ale prawdopodobnie również wdową. Zniknięcie Pawła to nie jedyna tragedia, która dosięgła Winnych tego feralnego dnia. Niemieckie kule dosięgły również nestora rodu- Antoniego. Ciężar odpowiedzialności za rodzinę musi wziąć na siebie Ania- siostra bliźniaczka Mani''

(źródło: okładka)

Drugi tom sagi o rodzinie Winnych z podwarszawskiego Brwinowa zapowiadał się naprawdę ciekawie, gdyż rozpoczynał się 1. września 1939 roku, czyli w dniu wybuchu drugiej wojny światowej. Trochę obawiałam się, czy nie będzie tendencji spadkowej, gdyż często zdarza się tak, że pierwszy tom jakiejś sagi jest naprawdę udany, a drugi to już na siłę przeciągane losy bohaterów. Tutaj jednak jest zupełnie inaczej! Książka wciąga jeszcze bardziej niż pierwsza jej część. Ałbena Grabowska naprawdę trzyma poziom!

W drugiej części sagi główne bohaterki bliźniaczki Mania i Ania są już dorosłe. Każda z nich stara się ułożyć sobie życie, daleko im jednak do cukierkowych postaci, którym wszystko układa się pomyślnie. Przeżywają rozczarowania, chwile grozy czy zwątpienia. W każdym jednak momencie mogą liczyć na wsparcie całej swojej rodziny- ojca Stanisława, babci Bronisławy i wielu wielu innych osób. I to jest naprawdę wzruszające w tej książce.

Na początku powieści Mania rodzi Pawłowi bliźniaczki-Basię i Kasię. W tym samym momencie w początkach wojennej zawieruchy jej mąż znika i nikt nie wie, gdzie go szukać. Dziewczyna musi jako samotna matka stawić czoło pierwszym dniom z nowonarodzonymi córkami.

Ani też nie układa się najlepiej. Po wyjściu za mąż i wyjeździe do Warszawy, wciąż trapią ją kłopoty, nie jest szczęśliwa ze swoim partnerem i musi radzić sobie z problemami finansowymi.

Ogromnym plusem w akcji książki (za co jestem wdzięczna autorce z racji swoich naukowych zainteresowań) jest ukazanie losów ludności miasta w czasie wojny w szerszej perspektywie. Mowa tutaj o wątku żydowskim, dość słabo rozwiniętym, ale na tyle zaakcentowanym, że obrazuje on sytuację ludności żydowskiej w czasach okupacyjnych. Losy jednej z takich rodzin już nierozerwalnie przetną się z losami Ani, u której chęć niesienia pomocy będzie silniejsza niż strach przed śmiercią.

Jednak na czasach wojennych nie kończy się ta powieść. Wraz z bohaterami wkraczamy w nowy system rządów naszego kraju, okres PRL, bezpieki, inwigilacji i represji. Bardzo prawdziwie ukazane są problemy zwykłych ludzi w walce z tym systemem rządów, trudności z dostępem do edukacji dla dzieci ''wrogów ustroju'' czy w końcu problem przynależności partyjnej.
Ałbena Grabowska zachowuje pełen realizm tamtych czasów, nie koloryzuje, oddaje świat takim, jakim był.

Nie bójcie się jednak, że to książka historyczna, przy której śmiertelnie się zanudzicie, a tylko historyk będzie umiał czerpać radość z jej czytania. To przede wszystkim powieść obyczajowa, ciepła, wzruszająca, ale z bardzo dobrze zarysowanym tłem historycznym, z realiami ówczesnego świata.

Autorka zarysowała nie tylko świetnie tło i wydarzenia historyczne, ale tak jak wspominałam już w recenzji pierwszego tomu, jej bohaterowie są prawdziwi, autentyczni. Ałbena Grabowska jest mistrzynią w pisaniu o uczuciach, rozterkach, problemach zwykłych ludzi. To świetna obserwatorka, która w swoje postacie umie wlać ducha autentyczności.

''Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli'' to jedna z tych powieści, od których nie sposób się oderwać, a po przeczytaniu ostatniej linijki czujemy ogromny żal, że to już koniec spotkania z rodziną Winnych. Na szczęście już za chwilę trzeci tom sagi. Nie mogę się doczekać!8/10

5 komentarzy:

 1. Wciąż czeka na przeczytanie.

  OdpowiedzUsuń
 2. jest na mojej liście, już niedługo po nią sięgnę.
  świetnie piszesz! obserwuję i zapraszam do mnie
  http://okiem-ksiazkoholiczki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiem czy się kiedyś skusze :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja również nie mogę się doczekać trzeciego tomu. Już odliczam dni :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pewnie się nie skuszę, ponieważ ogólnie książki z tłem wojennym i dotyczące tej wojny w jakiś sposób mnie odpychają. Czytałam tylko jedną świetną książkę - Córka oficera (recenzję możesz znaleźć u mn, jeśli cię ona interesuje) ^^

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za wizytę. Pozostaw po sobie ślad, będzie mi bardzo miło przeczytać kilka słów od Ciebie :)