wtorek, 20 października 2015

[13] Allison Pataki ''Sisi. Cesarzowa mimo woli''

Autor: Allison Pataki
Tytuł: Sisi. Cesarzowa mimo woli
Wydawnictwo: HarperCollins
Liczba stron: 365
Posiadam: TAK

''1853, Wiedeń. Po abdykacji Ferdynanda Habsburga w 1848 roku na cesarskim tronie zasiada osiemnastoletni Franciszek Józef. Jest zaręczony z bawarską księżniczką Heleną. Jednak kiedy w 1853 roku narzeczona przybywa na wiedeński dwór, młody cesarz zakochuje się od pierwszego wejrzenia w jej siostrze Sisi, i to ją prosi o rękę.
Młodziutka cesarzowa pławi się w luksusie, ale jej niekonwencjonalne zachowanie nieustanni zderza się z dworską etykietą. Nie ma przyjaciół, otaczają ją intryganci, a matka cesarza na każdym kroku okazuje jej niechęć. 
Ale dzięki swojej wytrwałości, niezwykłej inteligencji i wrażliwości Sisi podbije serca swych poddanych i znacząco wpłynie na bieg historii.

Fascynująca powieść o Sisi- księżniczce Bawarii, królowej Węgier i cesarzowej Austrii, jednej z najbardziej wpływowych i charyzmatycznych kobiet wszechczasów''
(źródło: okładka)


Sisi, czyli Elżbieta von Wittelsbach- księżniczka Bawarii.Chyba żadnej innej kobiecie nie poświęcono tylu książek, filmów, a nawet seriali. Nie jest ona tylko przedmiotem ożywionych badań historyków, jej postać bardzo szybko przeniknęła do kultury masowej i stała się symbolem wpływowej, kontrowersyjnej cesarzowej, którą chciały naśladować miliony dziewcząt i kobiet na świecie.

Podczas czytania śledząc losy młodziutkiej cesarzowej, nie raz naprawdę szczerze jej współczułam. Mimo że pławiła się w luksusie i miała wszystko to, czego chciała, była osobą naprawdę nieszczęśliwą. Sztywny rozkład dnia, cesarska etykieta, do której nieprzyzwyczajona była Sisi oraz despotyczna teściowa, dzień po dniu zabierały młodziutkiej księżniczce chęć do życia.

Przedstawione przez autorkę skomplikowane, choć pełne miłości relacje z mężem czy odseparowanie od dzieci, malują prawdziwy obraz tego, jak wyglądały relacje na cesarskich dworach. Allison Pataki skupia się bardzo głęboko na przeżyciach wewnętrznych Sisi, jej uczuciach i obawach, przez to książka naprawdę porusza czytelnika. 

Nie powiedziałabym, że jest to książka historyczna w pełnym tego słowa znaczeniu. To raczej powieść obyczajowa z bardzo rozbudowanym i ciekawie przedstawionym wątkiem historycznym.

Język autorki jest bardzo plastyczny, opisy wiedeńskiego pałacu czy innych posiadłości Habsburgów są tak realistyczne, że zdaje nam się, że widzimy je na własne oczy. Allison Pataki realistyczne oddaje rzeczywistość XIX-wiecznej monarchii Habsburgów, ich obyczajów, panujących ówcześnie zasad w społeczeństwie.

Nie chcę wchodzić w szczegóły czy przedstawienie Sisi w niniejszej powieści było wierne i zbliżone do rzeczywistości, gdyż wokół jej osoby przez lata narosło tyle mitów i kontrowersji, że trudno o jednoznaczną opinię. Jedno jest pewne- Sisi jako bohaterka książki Allison Pataki jest postacią, z którą się utożsamiamy i z którą razem przeżywamy jej problemy i troski. A przecież o to chodzi w dobrej powieści, prawda?

''Sisi. Cesarzowa mimo woli'' to cudowna powieść obyczajowa ze świetnie nakreślonym tłem historycznym. Czyta się ją z wypiekami na twarzy, kibicując Sisi, by w końcu stała się naprawdę szczęśliwa. Czy w końcu się to uda? Jeśli jesteście zainteresowani, sięgnijcie po tę powieść.9/10


Za możliwość przeczytania książki dziękuję 

13 komentarzy:

 1. Pamiętam jak byłam dzieckiem z wielką chęcią oglądałam bajki o Sisi :)
  Po zagłębieniu się w Twoją recenzję sądzę, że przyszedł czas na poważniejszą opowieść o cesarzowej. Chętnie przeczytam.
  Buziaki,
  modnaksiazka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie bym przeczytała książkę bo recenzja jest bardzo ciekawa.Zaobserwowałam bloga
  ______________________________________________________________________
  http://swiatproduktow.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka zbiera dobre recenzje. Jeśli będę miała okazję, na pewno do niej zajrzę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo chętnie sięgnę po tę powieść, kocham historię :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zobaczę może :)
  grlfashion.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Chciałam się pooburzać na tytuł/autorkę, ale sprawdziłam, w oryginale inny. Więc się pooburzam na wydawcę, że ukradł tytuł biografii Elżbiety. Nieładna praktyka.

  OdpowiedzUsuń
 7. Sisi z pewnością jest fascynującą postacią historyczną (podobnie jak jej syn Rudolf Habsburg-Lotaryński, ze względu na tragedię w Mayerling). Bardzo chętnie zapoznam się z tą książką, jak tylko będę miała taką okazję. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Muszę przeczytać! Koniecznie, muszę! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dużo dobrego słyszę o tej książce, więc może niedługo się skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. przeczytam. lubię takie osadzone w przeszłości książki, na dodatek mające powiązanie z prawdziwą historią. pozdrawiam :)
  http://wyznaniaczytadloholiczki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 11. Hej,
  Bardzo fajna recenzja. Był w wakacje film o Sisi :) Był to cudowna kobieta. Z chęcią przeczytałabym tą książkę.

  Zapraszam na mojego bloga moda-i-ksiazki-zizi.blogspot.com

  Pozdrawiam Zizi.

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie mam ochoty, ponieważ kojarzy mi się to z "Cesarzową Nocy"... Też - despotyczna teściowa, separacja od dzieci... Nie czuję się dobrze w literaturze historycznej...
  Za to oglądałam kilka odcinków serialu z babcią i był nawet dobry ^^

  OdpowiedzUsuń
 13. Przeczytałabym ją chetnie :)
  Zostaje u ciebie i zapraszam do mnie :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za wizytę. Pozostaw po sobie ślad, będzie mi bardzo miło przeczytać kilka słów od Ciebie :)