piątek, 5 lutego 2016

W historycznym zwierciadle #5: Kamil Janicki "Żelazne damy. Kobiety, które zbudowały Polskę''


Autor: Kamil Janicki
Tytuł: Żelazne damy. kobiety, które zbudowały Polskę
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Liczba stron: 384
Posiadam: Tak


''Dobrawa wie, że jej przyszły mąż Mieszko to zatwardziały poganin i masowy morderca. Nie ma wyjścia. Dla dobra swojego rodu wyrusza do dzikiego kraju Piastów.

Oda musi opuścić klasztor, by zostać żoną słowiańskiego barbarzyńcy, odpowiedzialnego za śmierć jej bliskich i przyjaciół. W Poznaniu czeka ją wyłącznie pogarda. A jednak to ona zbuduje podwaliny polskiego imperium.

Emnilda jest panią życia i śmierci swoich poddanych. By Europa utonęła w morzu krwi wystarczy jej jedno słowo. Dla korzyści własnej i swojego syna nie zawaha się go wypowiedzieć.

Przyszło im żyć w czasach, gdy panowało tylko jedno prawo – prawo silniejszego. Przybyły do kraju rządzonego przez brutalnych władców, których całym życiem były podbój i mord. Stanęły u ich boku, a gdy nadeszła odpowiednia chwila, same sięgnęły po ster polityki.

Dla dobra rodu, swoich dzieci i dla władzy nie wahały się użyć trucizny czy sztyletu. Przekupstwo, podstęp, nawet własne ciało – każdy sposób był dobry, jeśli pozwalał im realizować zamierzone cele.
Polskie władczynie. Żelazne damy…''
(źródło: okładka)

Kamil Janicki to obecnie jeden z najpoczytniejszych autorów książek historycznych. I chociaż przeciętny Polak rzadko sięga po książkę, a w szczególności historyczną, to jego publikacje ukazały się łącznie w nakładzie 150 tysięcy egzemplarzy i bardzo szybko stały się bestsellerami.

Janicki w wieku swoich pracach jako główne bohaterki obiega kobiety, o których dotychczas mówiło się rzadko albo wcale. W mojej opinii jego książki znakomicie wpisują w nurt tzn. herstorii, która obecnie staje się coraz bardziej popularna na świecie, a w Polsce stawia dopiero nieśmiałe kroki. 

W listopadzie 2015 roku miała premierę kolejna książka, którą zaliczyłabym do książek z nurtu herstorii, czyli ''Żelazne damy. kobiety, które budowały Polskę''. Już sam tytuł wydaje się być bardzo zachęcający i sugerujący, że autor będzie starał się odkryć przed czytelnikami dotąd nieznane fakty dotyczące powstania naszego kraju. Janicki zabiera nas w głąb mrocznych i pogańskich terenów, a za główne przewodniczki obiera Dobrawę, Odę i Emnildę, czyli żony pierwszych Piastów.

Autor przedstawia bohaterki powieści jako silne, niezależne kobiety, które potrafiły wejść w politykę i doskonale się w niej odnaleźć. Co ciekawe, Janicki dosyć szeroko przedstawia także ich rodziny i polityczne powiązania, co według mnie bardzo ubogaca tę pozycję i daje obraz tego, że w tamtym okresie wszystko miało swoje logiczne uzasadnienie i żadne małżeństwo nie było aranżowane bez powodu. 

Dobrawa, Oda i Emnilda to kobiety, które doskonale wiedzą, czego chcą i w jaki sposób mogą to osiągnąć. Z jednej strony nie boją się sięgać nawet bo najbrutalniejsze metody, z drugiej zaś doskonale wiedzą, że niekiedy wystarczy tylko częstsze zapraszanie męża do swego łoża, nawet jeśli jest brutalnym poganinem. 


Moim głównym zastrzeżeniem do tej książki jest zbytnie spłycenie i zbeletryzowanie niektórych wątków, przez co książka traci według mnie na wiarygodności. Doskonale wiem, że materiał źródłowy z tamtego okresu nie jest najbogatszy i ciężko zbudować spójny obraz ówczesnej sytuacji politycznej czy społecznej, co autor sam przyznaje na końcu książki. Jednak niektóre dialogi, które rzekomo mogłyby odbyć się między postaciami, były tak infantylne i sztuczne, że momentami odechciewało mi się czytać.

Mimo że nie lubię tego okresu historycznego, to cieszę się, że mogłam przeczytać tę pozycję, bo mimo moich delikatnych zastrzeżeń ta książka to kawał dobrej roboty.  Napisanie książki historycznej to nie lada wyzwanie, a napisanie ciekawej książki historycznej, po którą sięgnie nie-historyk i nie odłoży jej po pięciu pierwszych stronach to prawdziwy talent. I Janickiemu jak zwykle się to udało. 

7/10

Za książkę dziękuję 


7 komentarzy:

 1. Nie przepadamy za taką tematyką, ale akurat ta książka nas zachęciła :)

  Buziaczki! ♥
  Zapraszamy do nas :)
  rodzinne-czytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Tym razem lektura nie dla mnie, ale mam bliską przyjaciółkę, która lubuje się w takich tematach, chętnie jej polecę. :)
  Pozdrawiam Justyna z książko miłości moja

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie ostatnio nabieram ochoty na książki historyczne, może tej dam szansę. Chociaż pierwsza chyba będzie "Biała królowa", która czeka na regale!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja jestem tej książki bardzo ciekawa i wiem, że tytuł na pewno wzbogaci moją domową biblioteczkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jako historyk jestem uczulona na wymyślone dialogi i pseudo pamiętniki postaci historycznych. I chociaż tematyka brzmi ciekawie - nie jest to książka dla mnie.

  BTW. Nominowałam Cię do LBA - jeśli masz ochotę odpowiedzieć na kilka pytań - zapraszam do zabawy. http://turkusowabiblioteczka.blogspot.com/2016/02/liebster-blog-award.html

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja też nie przepadam za okresem powstawania państwa Polskiego. Mimo wszystko - okładka jest nieziemska, a i opis jest zachęcający. Jeśli wpadnie w moje ręce - chętnie zapoznam się z tą pozycją.
  Bo kocham czytać!

  OdpowiedzUsuń
 7. Nominowałam Cię do LBA :) Zapraszam do zabawy :)
  rozenksiazek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za wizytę. Pozostaw po sobie ślad, będzie mi bardzo miło przeczytać kilka słów od Ciebie :)