czwartek, 23 marca 2017

[21] Anna Karpińska ''Odnajdę Cię''

Autor: Anna Karpińska
Tytuł: Odnajdę Cię
Liczba stron: 432
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Posiadam: TAK

''Odnajdę Cię'' to pierwszy tom serii ''Księgarni pod Flisakiem'' autorstwa Anny Karpińskiej. Książka opowiadana jest z perspektywy dwóch kobiet - Dagmary oraz Bożeny, które z pozoru dzieli prawie wszystko: wiek, miejsce zamieszkania, obowiązki zawodowe. 

Dagmara to nauczycielka około czterdziestki po rozwodzie, która po śmierci matki otrzymuje w spadku Księgarnię pod Flisakiem oraz list, z którego dowiaduje się, że jest adoptowana.

Podejmuje bardzo kontrowersyjną decyzję - chce zakończyć całe swoje dotychczasowe życie i wraz z dziećmi przenieść się do rodzinnego Torunia, aby poprawić księgarnię. Czy będzie to słuszny krok? Czy rozpocznie nowe życie z wiedzą, którą otrzymała po śmierci swojej matki?

 Z kolei historię Bożeny przez większość książki poznajemy w retrospekcji - od momentu, kiedy jako nastolatka podejmuje bardzo trudną decyzję, która zaważyła na całym jej późniejszym życiu. W dorosłym życiu jako znana pisarka dowiaduje się, że jest nieuleczalnie chora i pozostało jej niewiele czasu. Decyduje się więc na krok, o którym myślała od momentu podjęcia za młodu brzemiennej w skutkach decyzji.

Muszę powiedzieć, że od początku ciągnęło mnie do tej książki. Nie potrafię tego racjonalnie wytłumaczyć, zwłaszcza, że nieczęsto sięgam po literaturę sticte kobiecą (chociaż ostatnio się to coraz częściej zmienia, sama nie wiem, dlaczego). Już od pierwszych stron książka naprawdę mnie oczarowała i wciągnęła. Karpińska kreśli postacie obu kobiet bardzo wyraziście, bez zbędnego słodzenia ani idealizowania. To prawdziwe kobiety z krwi i kości, ze wszystkimi trudnościami, bolączkami dnia codziennego, a przede wszystkim - naznaczone wydarzeniami z przeszłości. Nie sposób ich nie lubić, nie sposób nie identyfikować się z ich problemami i po trzecie - nie sposób nie kibicować im w ich poczynaniach.

Książka Karpińskiej to książka o życiowych niespodziankach, zwrotach akcji pisanych przez samo życie. To książka, która momentami porusza, momentami ociepla serce i sprawia, że przeżywamy całą historię z wypiekami na twarzy. Mnie szczególnie poruszył wątek Bożeny przedstawiony w retrospektywny sposób - historia młodej dziewczyny opowiedziana z perspektywy dorosłej kobiety była naprawdę poruszająca. 

Chociaż zakończenia można było się domyśleć mniej więcej od połowy książki to naprawdę nie żałuję spotkania z pierwszym tomem cyklu ''Księgarnia pod Flisakiem''. Dla mnie to była ciepła, poruszająca lektura o sile kobiet, o odnajdywaniu siebie, budowaniu swojej historii na nowo (po wielu przebytych latach z zupełnie inną tożsamością). Mam nadzieję, że Autorka jak najszybciej napisze kolejną część, bo ja sięgnę po nią w pierwszej kolejności. Muszę się przecież dowiedzieć, co dalej z Dagmarą i Bożeną, prawda?


Za książkę dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-kaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za wizytę. Pozostaw po sobie ślad, będzie mi bardzo miło przeczytać kilka słów od Ciebie :)